Modne słowo “Wybaczenie”

Wybaczenie jest jednym z tematów, o którym się mówi, na temat którego udziela się różnorodnych porad i w związku z którym proponuje się dziesiątki różnorodnych ćwiczeń.
Ja też Ci udzielę porady: Daj sobie z tym spokój. Tak, dobrze widzisz … Daj sobie z tym spokój! Przestań chcieć wybaczyć. Jest to tylko jeden z pomysłów na to “co mogę zrobić, aby poczuć się lepiej”. Wybaczenie jest procesem, który “staje się” i w pewnym momencie okazuje się, że już nie musisz chcieć wybaczać, bo nie ma czego wybaczać. I to nie dlatego (jak głosi jedna z popularniejszych szkół wybaczania), że nic się nie stało, ani nie dlatego, że coś tam …,coś tam … wyjaśnisz sobie intelektualnie, zrozumiesz i wspaniałomyślnie wybaczysz. Owszem – możesz sobie na jakiś czas w ten sposób poprawić samopoczucie, ale co nieuwolnione – wróci.
Proponuję Ci skuteczniejszą, prostą drogę okraszoną szczyptą zdrowego egoizmu z … oczywiście EFT 🙂
Tylko nie myśl, że jak prosta droga to już tak “hop siup” … niestety, czasem choć prosto trzeba isć “pod górkę” i troszeczkę się spocić, a czasem nawet “łezkę uronić” nad sobą.
Jeśli chcesz się ze mną wybrać na tę “wycieczkę” – zapraszam. Przypomnę, że 20 % dobrego planowania = 80% sukcesu 🙂

 

Etap I – przygotowanie się do “wycieczki”.

1. Ustalenie celu /kierunku – (w naszym wypadku) WYBACZENIE

2. Zrozumienie czym WYBACZENIE jest. Dla ułatwienia od razu podam Ci definicję: Wybaczenie jest uwolnieniem SIĘ !

(Jeden z moich nauczycieli, których napotkałam na swojej drodze życia, na swoich treningach pokazywał tę definicję w bardzo praktyczny sposób 🙂 Kazał do plecaka, który każdy musiał mieć ze sobą, naładować kupę dużych kamieni, a potam z plecaczkiem trzeba było iść na wędrówkę. Nawet wielkie chłopy miały dość 🙂

A większość z nas wędruje z tak naładowanym plecaczkiem przez całe swoje życie, (ech!) …, ale wracając do przygotowania do wycieczki … mam nadzieję, że już wiesz czym jest “wybaczenie”. Mało uduchowione, prawda? 🙂

3. Przetransformowanie przykładu z kamieniami na pojęcia bardziej przydatne dla naszych działań praktycznych.

Wyjaśnię o co mi tutaj chodzi. Wyobraź sobie, że z Twojego ciała wystaje mnóstwo rurek do których podłączone są różne (istoty, sytuacje, ludzie) i do każdego z tych podłączonych obiektów Ty osobiście pompujesz własną energię czy ten podłączony obiekt chce czy nie. (Ja wiem, dość przerażający obraz, ale moim zdaniem sugestywny).

4. Pora na zdrowy egoizm 🙂
Czas zakończyć “dokarmiać” to wszystko, czego prawdopodobnie wcale nie masz ochoty karmić. Czego tak naprawdę nie lubisz i z czym wiążą Ci się złe wspomnienia. Czas podjąć decyzję – “uwalniam się”, albo jak wolisz bardziej uroczyście 🙂 … – postanawiam wybaczyć.

5. Zdrowego egoizmu ciąg dalszy czyli odkrywamy tajemnicę “rurek”.

Wypisz wszystkie konkretne zdarzenia z Twojego życia, w których Cię skrzywdzono w jakikolwiek sposób.
Wszystkie konkretne zdarzenia, w których byłaś/byłeś zawstydzana/ zawstydzany z jakiegokolwiek powodu.
Wszystkie konkretne zdarzenia, w których byłaś/byłeś niesłusznie lub nadmiernie ukarana/ ukarany z jakiegokolwiek powodu.
Wszystkie konkretne zdarzenia, w których byłaś/byłeś straszona/ straszony w jakikolwiek sposób.
Wszystkie konkretne zdarzenia, w których byłaś/byłeś niezauważana/ niezauważany.
Wszystkie konkretne zdarzenia, w których byłaś/byłeś odrzucana/ odrzucany w jakikolwiek sposób.
Wszystkie konkretne zdarzenia, w których byłaś/byłeś zaniedbywana/ zaniedbywany w jakikolwiek sposób.
Wszystkie konkretne zdarzenia, w których byłaś/byłeś wykorzystywana/ wykorzystywany w jakikolwiek sposób.
Wszystkie konkretne zdarzenia, w których poczułaś/poczułeś się oszukana/ oszukany.
Wszystkie konkretne zdarzenia, w których ….

Przy każdym konkretnym zdarzeniu ustal co mogłaś/ mogłeś wtedy czuć: żal, smutek, strach, gniew. Zapisz to. Jeśli nie pamiętasz co czułaś/ czułeś – zgadnij.

 

Etap II – ustalenie zasad.

1. Wypisuj zdarzenia, które pamiętasz od najdawniejszych czasów Twego życia aż do tej chwili.
2. W każdym wypadku stosuj zdrowy egoizm. Jeśli kiedykolwiek poczułaś/ poczułeś, że Cię skrzywdzono, oszukano, zawstydzono, itp. przyjmij zasadę, że racja jest po Twojej stronie i daj sobie prawo poczuć żal, smutek, strach, gniew. Pamiętaj! To Ciebie skrzywdzono!

 

Etap III – opukiwanie

Zastosuj Podstawową Recepturę G. Craiga do każdego wypisanego zdarzenia i przypisanego do niego uczucia. Jeżeli jakieś zdarzenie związane jest ze strachem dodatkowo opukaj żal, że nikt Cię nie obronił. Jeżeli z gniewem – żal lub smutek, że Cię nie zrozumiano.

Proces wybaczania został rozpoczęty. Za jakiś czas poczujesz więcej energii w sobie, więcej sił, więcej radości.

 

Etap IV – patrz obrazek 🙂

wolnosc

* * *

powrót na stronę   http://eft-tapping.pl