Iżinko, zrób wszystko, aby podnieść własną samoocenę.

Jeśli myślisz, że inni tego nie widzą, to się mylisz. Twoje ciało mówi za Ciebie. Możesz włożyć najlepsze ciuchy, skorzystać z najlepszego fryzjera, najlepszej kosmetyczki, a i tak Twoje ciało powie wszystkim co o sobie sądzisz. Każdy Twój kompleks będzie “krzyczeć” za Ciebie.

Powiedz, która z tych kobiet ma niską, a która wysoką samoocenę?

 

 

 

Mowa ciała wiele nam mówi … Ciało pokazuje czy jesteśmy pewni siebie czy nie? Co o sobie myślimy? Jak się w sobie czujemy?

 

Iżinka

Może nie tak dawno temu, ale jeszcze za czasów gdy Polska była ludowa, a jej sąsiadem była Czechosłowacja, żyła sobie w Pradze pewna młoda kobieta, która miała wielki problem.

Był on dla niej tak duży, że zawładnął jej życiem. Problem ten nazywał się Kompleks.

 

Istotą kompleksów jest to, że urastają one do rangi 
wyroczni decydującej o poczuciu naszej własnej wartości. 
Osoby ogarnięte Kompleksami mają trudność w realistycznym ocenianiu 
rzeczywistości i własnej osoby. Albo nadmiernie koloryzują swoje 
doświadczenia albo całkowicie pozbawiają je barw. 
Często też, niewiele znaczące epizody, traktują jak "wyrocznię" 
swojej wartości i przebiegu swojego życia.

 

 

Upokorzona (przez kolegę z pracy) Iżinka przyjęła pocieszenie mało znanego mężczyzny i od razu bezkrytycznie zaczęła “budować” na podstawie krótkiego epizodu swoją przyszłość.

 

 

W “budowanie” wymaiginowanej przyszłości włożyła wiele energii: czasu, pieniędzy, nadziei, marzeń, itp.

 

 

Niestety skończyło się to wielkim rozczarowaniem i bólem

 


oraz bardzo silnym spadkiem poczucia własnej wartości, co z kolei bardzo silnie wpłynęło na postrzeganie własnej przyszłości.

 

 

**

Iżinko … zrób wszystko aby podnieść swoją samoocenę.

**

Porada trenera EFT dla Iżinki.

 1. Zrób listę wszystkich konkretnych zdarzeń w Twoim życiu, w których ktoś dokuczył Ci z powodu, który stał się Twoim kompleksem (śmiał się z ciebie, powiedział Ci coś przykrego, zrobił nieprzyjemną uwagę, dokuczył Ci).
 2. Zrób listę wszystkich konkretnych zdarzeń w Twoim życiu, w których źle się poczułaś z powodu Twojego kompleksu, nawet gdy nikt Ci nie dokuczył.
 3. Zrób listę wszystkich konkretnych zdarzeń w Twoim życiu, w których poczułaś spadek Twojej samooceny, nawet gdy nikt o tym nie wiedział.
 4. Opukaj każde zdarzenie osobno. Możesz skorzystać z techniki EFT “Przepis na Pogodę Ducha”.
 5. Kiedy już “wypukasz” te wszystkie zdarzenia, to na miejsce kompleksu wprowadź pozytywną afirmację, czyli zastosuj rundę pozytywną.
 6. Zastosuj technikę “Chwalenie siebie”, szczególnie uwzględniając temat, który był dla Ciebie drażliwy.

Co zrobiłaby Iżinka, gdyby posłuchała porady Trenera EFT 🙂

 1. Iżinka wypisała wszystkie konkretne zdarzenia ze swojego życia, w których ktoś dokuczył jej z powodu jąkania się; np. – Sytuacja, gdy chłopcy śmiali się z niej kiedy odpowiadała na lekcji biologii.,  – Sytuacja, gdy chłopak, który jej się podobał powiedział do kolegi, że fajna z niej dziewczyna, tylko szkoda, że jąkała., – Sytuacja, gdy brat przedrzeźniał ją, gdy miała do niego pretensje., – Sytuacja, gdy kolega z pracy powiedział, że nie płacą mu za ślamazarną jąkałę., – Sytuacja, gdy Radek, przy innej dziewczynie przedrzeźniał jej jąkanie, – itd.
 2. Każdemu zdarzeniu nadała tytuł i wyskalowała poziom negatywnych emocji, jakie towarzyszyły tym zdarzeniom. Poziom dyskomfortu był różny; niektóre zdarzenia oceniła, np. na 9-10, a niektóre tylko na 1-2.
 3. Do każdego zdarzenia Iżinka zastosowała pełną rundkę EFT. Niektóre z nich wymagały kilku rundek, a niektóre “zerowały się” już po jednej.
 4. Ponieważ Iżince zależało na jak najszybszym podniesieniu samooceny (przecież zajmowała odpowiedzialne stanowisko), to zaraz od pierwszego dnia Iżinka zastosowała też technikę “Chwalenie siebie”. Szczególnie chwaliła się za te sytuacje, w których albo udało się jej nie jąkać, albo wykazała się dużym zrozumieniem i życzliwością dla samej siebie, gdy się zająknęła. Np. Jestem zadowolona z siebie, bo dzisiaj udało mi się porozmawiać z klientem i zająknęłam się tylko raz. Jestem zadowolona z siebie, bo zrozumiałam, że nawet jeżeli czasem się jąkam, to wcale nie znaczy, że jestem gorsza od innych.
 5. Ćwiczenie Iżinka wykonywała codziennie i codziennie też opukiwała przynajmniej dwie sytuacje ze swojej “czarnej listy”.

Wkrótce zauważyła, że jakby mniej się jąka i inni też to zauważyli.

Częściej miała dobry humor i częściej była wyluzowana.

**

Oczywiście prawdziwa filmowa Iżinka nie znała EFT i musiała sobie radzić inaczej. Na szczęście, jak to w życiu bywa, miała życzliwych ludzi w pracy i wkrótce pojawiła się szansa aby pomóc jej podwyższyć samoocenę. Iżinka potrafiła dostrzec szansę i skorzystała z niej.

 

Czując się docenioną na innej płaszczyźnie poprawiła swoją samoocenę, co pomogło jej również w bardziej asertywnym sposobie poradzenia sobie z kolejnymi epizodami.

 

 

 

Chcesz wiedzieć jak dalej potoczyło się życie filmowej Iżinki?

Jakiś czas później, bardziej pewna siebie Iżinka poznała fajnego faceta, któremu naprawdę się spodobała i być może został on jej mężem 🙂 Niestety serial o tym nie mówił.

*

A teraz porada dla Ciebie.

Znasz EFT, więc skorzystaj z jego możliwości. Pozbądź się jak najszybciej kompleksu.

Jeśli masz więcej niż jeden kompleks, z każdym pracuj oddzielnie wg porady dla Iżinki.

Poniżej pomocne linki 🙂

Przepis na Pogodę Ducha

EFT w działaniu – rundki

Pochwal siebie – nie czekaj!

 

*

Do dzisiejszego posta wykorzystałam fragmenty serialu: “Kobieta za ladą”.