Co zrobić, aby być zdrowym, sprawnym i młodym do późnego wieku?
Okazuje się, że jest na to sposób … i potrzebować będziesz tylko trochę wolnego miejsca na podłodze, luźnego stroju i chęci żeby ćwiczyć 🙂
Już po pierwszych kilku dniach Twoje samopoczucie poprawi się, a po 4-6 tygodniach zauważysz też zmiany na lepsze w wyglądzie, a być może i Twoi znajomi też to zauważą 🙂
Poznaj RYTUAŁY TYBETAŃSKIE.
Dokładną informację o rytuałach napisał Peter Kelder w swojej książce “Źródło Wiecznej Młodości”. Opisał w niej historię pewnego emerytowanego oficera armii brytyjskiej, który wyruszył do Tybetu w poszukiwaniu legendarnego “źródła młodości”. Kiedy wyruszał był schorowanym, zniedołężniałym starcem i jedynie wielkie pragnienie sprawdzenia czy “źródło młodości” rzeczywiście istnieje zmotywowało go do podjęcia trudów podróży. Minęło kilka lat kiedy autor ponownie spotkał pułkownika i … nie mógł uwierzyć. Żegnał starca, a teraz przed nim stał mężczyzna w sile wieku; sprawny, zdrowy i dużo, dużo młodszy. Odmłodniały pułkownik podzielił się “tajemną” wiedzą z autorem książki, a poprzez niego z innymi ludźmi. Zachęcał też ćwiczeń zakładając “Himalajskie Kluby” w różnych częściach świata, w których ludzie dowiadywali się co robić aby spowolnić proces starzenia się organizmu, a nawet go cofnąć?
W innej książce autorka B. Simonsohn przedstawia rytuały pod kątem codziennych ćwiczeń z dziećmi i ich wpływu nie tylko na stan ich ciała i psychiki, ale także na wzajemne relacje rodzinne. Warto więc poznać te “tajemne” ćwiczenia zarówno ze względu na ich intensywność działania, jak i na ich prostotę.
A oto co o rytuałach mówią inni ludzie, którzy podjęli się tych ćwiczeń:
*„Już po pierwszym dniu ćwiczeń odczułam różnicę. Teraz ćwiczę czwarty tydzień. Wyglądam młodziej i codziennie przy bywa mi witalności.”
*„…Po pięciu tygodniach powoli znikają mi zmarszczki, bruzdy i starcze plamy. /…/”
* „Byłem zaskoczony tym, co powiedzieli mi przyjaciele po trzech miesiącach wykonywania przeze mnie rytuałów. Chcieli wiedzieć, dlaczego wyglądam dużo młodziej niż przedtem. niektórzy twierdzili nawet, że odmłodniałem o piętnaście lat. Bardzo podnieca mnie myśl, że coś takiego jak źródło młodości naprawdę istnieje.”
* „ Ostatnio mój przyjaciel zaczął wyglądać dużo młodziej, a jego wielka siwa broda zaczęła nabierać pięknego brązowego koloru. /…/a oto co mi się zdarzyło, odkąd zaczęłam praktykować pięć rytuałów . Całkowicie pozbyłam się bezsenności i egzemy. Ustały napady gorąca (mam pięćdziesiąt trzy lata ). Po dwudziestu pięciu latach noszenia szkieł dwuogniskowych nie noszę teraz żadnych, /…/”
* „ Po około trzech miesiącach wykonywania przez mnie rytuałów wiele osób zaczęło mi mówić, że wyglądam znacznie młodziej, a ja, patrząc w lustro, przyznawałem im rację.”
* „ Zwykle wracałam z pracy do domu całkowicie wykończona, nawet po weekendzie, kiedy dobrze się wyspałam. Odkąd wykonuję rytuały, jestem zawsze żwawa i pełna energii.”
* „Rano wlokłem się do szkoły półprzytomny. Odkąd zacząłem praktykować rytuały, czuję się rześki i wesoły, i nawet chętnie się uczę . Przeważnie osiągałem w szkole średnie wyniki, ale od rozpoczęcia ćwiczeń zauważyłem ogromną poprawę.”
* „Po dziesięciu dniach zauważy łam, że znikł artretyzm palców. Ciemnieją mi włosy z przodu, w miejscu gdzie były już całkiem siwe. Czuję też przypływ witalności.”
* „ Moje zatoki powoli oczyszczają się. Ta przypadłość była, delikatnie mówiąc, nieprzyjemna.”
———— * * * —————-
Wierzyć? Nie wierzyć? Wypróbuj !
Ogólne wskazówki:
Ćwiczenie rytuałów najkorzystniej jest rozpocząć od serii po 3 powtórzenia na każde ćwiczenie, a następnie “dokładać” po 2 powtórzenia co tydzień. Powtórzenia dokładamy tak długo, aż dojdziemy do serii po 21 powtórzeń na każde ćwiczenie. Potem już nie dokładamy i wykonujemy tylko te 21 powtórzeń na każde ćwiczenie, ponieważ wykonywanie większej liczby powtórzeń nie przynosi dodatkowych korzyści. Ważne i istotne jest żeby wykonywać te ćwiczenia codziennie, bo tylko codzienna praktyka rytuałów przyniesie zauważalne efekty.
Pamiętaj też o tym, że “Rytuały Tybetańskie” to są przede wszystkim ćwiczenia energetyczne, więc wykonuj je powoli, starannie i świadomie. Wsłuchując się w swój organizm możesz potraktować je jako rodzaj medytacji.
RYTUAŁY TYBETAŃSKIE – instrukcja.
I. Rytuał Pierwszy – najważniejszy z rytuałów (niech nie zwiedzie Cię jego “prostota”).
Nie przypomina typowych ćwiczeń. Polega na “wirowaniu” wokół własnej osi w celu pobudzenia przepływu energii w ciele. Wirowanie jest ruchem naturalnym, np. dzieci lubią “wirować” i często bawią się w ten sposób. “Wirowanie” występuje też jako forma praktyk duchowych w niektórych kulturach, np. “wirujący derwisze”.
Rytuał pierwszy wpływa korzystnie na krążenie, zwiększa przepływ energii w całym ciele, stymuluje ożywienie komórek, ułatwia przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, zapobiega bólom głowy. Poprawia też koncentrację i pracę umysłu. Jego wykonywanie jest szczególnie wskazane przed rozpoczęciem dnia (pracy, nauki). Pobudza działanie wszystkich czakr.
Wykonanie:
1. Stań prosto. Ręce wyciągnij na boki, dłonie obróć wnętrzem równolegle do podłogi. Palce złączone razem. Ramiona trzymaj luźno, a ręce trzymaj w jednej linii z ramionami.
2. Powoli zacznij obracać się wokół własnej osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Stopy mają podążać za rękami. Wzrok skup na dowolnym punkcie na wysokości oczu.
Wykonaj nie więcej niż 21 obrotów. Możesz mniej. Kiedy poczujesz zawroty głowy, czy mdłości – zakończ ćwiczenie. Z czasem te niemiłe symptomy przestaną się pojawiać.
Jeśli kręci Ci się bardzo w głowie stań na lekko rozstawionych nogach, złóż dłonie przed sobą na wysokości mostka i skup wzrok na zetkniętych kciukach. Powinno pomóc.
II. Rytuał Drugi
Wykonywanie go wzmacnia nerki, narządy układu trawienia, narządy i gruczoły płciowe, tarczycę. Wpływa korzystnie na trawienie, a także pomaga przy problemach jelitowych. Pozytywnie oddziałuje na krążenie, oddychanie, uelastycznia mięsień serca i przeponę. Usprawnia pracę układu limfatycznego, wzmacnia brzuch, nogi i ręce, usuwa napięcie w dolnej części kręgosłupa. Pomaga przy artretyzmie bioder i karku oraz przy osteoporozie (szczególnie nóg, bioder, miednicy i karku).
Pobudza działanie czakr 1, 2, 3 i 5.
Wykonanie:
1. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Kostki złączone. Ręce wzdłuż ciała – dłonie ułożone płasko, wnętrzem do podłogi, palce dłoni złączone.
2. Podnieś głowę, weź oddech i przyciągnij brodę do piersi. Jednocześnie podnieś wyprostowane w kolanach nogi do pozycji pionowej.
Ćwiczenie powinno się wykonywać jednym płynnym ruchem, a plecy (szczególnie niższe partie) mają przylegać do podłogi.
Wersja łatwiejsza:
1. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. kostki złączone. ręce ułóż wzdłuż ciała – dłonie ułożone płasko, wnętrzem do podłogi, palce dłoni złączone.
2. Wykonaj wdech przez nos, unieś głowę i brodę przyciśnij do piersi. Jednocześnie podnieś nogi ugięte w kolanach do pionu w kierunku brzucha, a potem je wyprostuj na ile tylko potrafisz.
4. Opuść głowę i nogi z powrotem na podłogę w odwrotnej kolejności niż były podnoszone. W czasie opuszczania nóg wykonaj powoli wydech przez nos, następnie rozluźnij wszystkie mięśnie i powtórz cały rytuał.
Najczęstszym błędem w wykonywaniu tego ćwiczenia jest unoszenie dolnej części kręgosłupa jednocześnie z nogami. Osłabia to plecy. Podczas unoszenia nóg całe plecy powinny przylegać do podłoża. Możesz sobie pomóc podkładając dłonie pod pośladki – łatwiej doprowadzisz nogi do pionu. Przy pogłębionej lordozie wykonuj wersję II. Nie opuszczaj też wyprostowanych nóg, lecz najpierw opuść stopy, tak by oparły się podeszwą o ziemię.
III. Rytuał Trzeci – należy go wykonywać bezpośrednio po drugim.
Odmładza i usprawnia nadnercza, nerki, narządy układu trawienia oraz narządy i gruczoły płciowe, a także tarczycę, zatoki i artretyzm karku i górnej części kręgosłupa. Wzmacnia i uelastycznia brzuch, przeponę, pogłębia oddychanie, usuwa napięcia z dolnej części kręgosłupa i karku. Pomaga w okresie menopauzy oraz kobietom, które mają nieregularne i/ lub przedłużające się miesiączki.
Pobudza działanie czakr 2, 3 i 5.
Wykonanie:
Uklęknij na podłodze. Stopy i kolana rozstawione na szerokość bioder. Tułów i głowa prosto, twarz patrzy przed siebie, palce stóp podwinięte. Dłonie połóż od tyłu na udach, tuż pod pośladkami.
1. Pochyl głowę do przodu i przyciśnij brodę do piersi. Napnij mięśnie pośladków.
2. Weź wdech i jednocześnie odchyl głowę do tyłu najdalej jak potrafisz – w ten sposób, aby kręgosłup utworzył lekki łuk.
Przy wykonywaniu tego rytuału nie naprężaj mięśni kręgosłupa, tylko pośladków i unikaj wygięcia kręgosłupa w części krzyżowej. Klęcząc koniecznie podginaj palce u nóg, a nie obciągaj ich!
IV. Rytuał Czwarty
Uelastycznia mięśnie brzucha, mięsień serca i przeponę, wzmacnia brzuch, uda, ręce i ramiona. Pobudza tarczycę, układ trawienny, narządy i gruczoły płciowe, układ limfatyczny i krążenie. Pomaga w przypadku artretyzmu karku, ramion, kolan i bioder, a także w przypadku osteoporozy rąk, nóg i miednicy. Stymuluje i wzmacnia układ immunologiczny, pogłębia oddychanie, pozytywnie oddziałuje w przypadku objawów menopauzy.
Pobudza działanie czakr 1, 2, 3, 4 i 5.
Wykonanie:
1. Usiądź na podłodze. Nogi wyprostowane w kolanach i lekko rozstawione na szerokość ramion. Kręgosłup wyprostowany, głowa prosto. Dłonie połóż płasko na ziemi tuż przy pośladkach (palce dłoni powinny być skierowane w kierunku stóp).
2. Przyciągnij brodę do piersi, a potem zrób wdech i odchyl głowę do tyłu.
4. Jednocześnie unieś w górę biodra aby utworzyć coś w rodzaju “mostu” opartego na zgiętych w kolanach nogach i wyprostowanych rękach. Klatka piersiowa, brzuch, biodra i uda powinny tworzyć jak najprostszą “kładkę” tego “mostu”, a podeszwy stóp i dłonie mają być położone płasko na podłodze.
Napnij mięśnie szyi, pośladków, pleców, brzucha i ud.
Potem wydychając powietrze powróć do pozycji początkowej.
Istotą tego ćwiczenia jest prostowanie i napinanie kręgosłupa. Wyprowadzaj ruch ciała z miednicy i dolnej części pleców. Dłonie leżące przy biodrach na ziemi, palcami do przodu, dają podparcie i ułatwiają wyprostowanie ciała w siadzie.
V. Rytuał Piąty
Stymuluje i odmładza praktycznie całe ciało. Działa na wszystkie narządy układu trawiennego i gruczoły płciowe, tarczycę, nerki i nadnercza. Poprawia krążenie krwi i pracę układu limfatycznego, a także oddechowego. Wzmacnia i uelastycznia mięsień sercowy, mięśnie brzucha, przeponę, stawy nóg i rąk oraz kręgosłupa. Łagodzi objawy menopauzy, oczyszcza zatoki, reguluje trawienie. Pomaga przy osteoporozie i artretyzmie rąk i nóg oraz bioder i kręgosłupa. Pobudza działanie wszystkich czakr.
Wykonanie:
Połóż się płasko na podłodze twarzą do ziemi, z wyprostowanymi nogami i podwiniętymi palcami stóp.
Stopy rozstawione na szerokość ramion. Ręce zgięte w łokciach ułóż płasko na dłoniach na wysokości klatki piersiowej.
1. Zrób wdech i unieś górną część ciała całkowicie wyprostowując ręce. Kręgosłup wygnij w łuk, tak aby uwypuklić klatkę piersiową, a dolna część pleców aby “zwisła” nad podłogą. Jednocześnie odchyl głowę jak najdalej do tyłu. Opieraj się na rękach i palcach stóp. Zrób wydech. Napnij mięśnie całego ciała, pośladków i ud.
2. Następnie wykonaj wdech i jednym płynnym ruchem przenieś ciało do pozycji przypominającej odwróconą literę “v” i jednocześnie przyciągnij brodę do piersi. Nogi wyprostuj w kolanach. Napnij mięśnie całego ciała, szczególnie pośladków i ud. Zrób wydech i wróć do pozycji z punktu 1 czyli łuku.
Aby uniknąć osłabienia lędźwiowej części kręgosłupa, napinaj mięśnie pośladków. Do pozycji wyjściowej (leżenie na ziemi) powróć dopiero po zakończeniu pełnego cyklu powtórzeń.
***
Rytuały najlepiej jest wykonywać rano przed jedzeniem. Można ćwiczyć również po południu, jednak nie za późno ponieważ pobudzają one bardzo organizm i możesz mieć kłopoty z zaśnięciem.
W trakcie ćwiczeń oddychaj lekko i spokojnie. Zwróć też uwagę na połączenie oddechu z ruchem; przy ruchu od podłoża w górę wykonuj wdech, natomiast przy powrocie do pozycji wyjściowej wykonuj wydech. Nie zatrzymuj oddechu. Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń przez 1-2 minuty poleż na plecach wczuwając się w swoje ciało.
Uwaga!
Wprawdzie “rytuały” rzeczywiście wspomagają witalność organizmu i są pomocne przy wielu dolegliwościach jednak nie zastąpią one porady lekarza. Jeśli chorujesz na jakieś choroby, jesteś w ciąży lub masz jakiekolwiek wątpliwości czy możesz wykonywać te ćwiczenia skonsultuj się z lekarzem.
Pamiętaj o tym, że Twoje zdrowie jest najważniejsze i to Ty ponosisz odpowiedzialność za to w jaki sposób o nie dbasz, więc zachowuj zdrowy rozsądek.
————— * * * ——————