Co innego jest czytać, co innego zobaczyć czyli Rytuały Tybetańskie w praktyce.

Zobacz jak prawidłowo wykonać rytuały tybetańskie. Wprawdzie lektor nie mówi po polsku, ale jeśli ktoś zapoznał się z postem opisującym jak wykonać rytuały, to bez problemu zrozumie jak należy wykonać je prawidłowo.

 

 

 

W pierwszym rytuale jest wprowadzony od razu (jako element kończący ćwiczenie) sposób na to, aby uspokoić zawrót w głowie, który może pojawić się w czasie wirowania.

W rytuale drugim pokazane są oba sposoby wykonania tego ćwiczenia, a w przy oglądaniu prezentacji rytuału trzeciego polecam zwrócić uwagę na ułożenie rąk.

Rytuał wykonywany przez kobietę pokazuje inne ułożenie rąk niż podaje Kelder, natomiast w drugim filmiku, w którym ćwiczenia wykonywane są jednocześnie przez kobietę i mężczyznę, mężczyzna układa ręce dokładnie w taki sposób jak to opisuje autor książki, wg mnie jest to sposób właściwszy.

W tym samym filmiku sposób wykonania rytuału drugiego jest pokazywany inaczej przez kobietę i inaczej przez mężczyznę. Kobieta pokazuje sposób trudniejszy, a mężczyzna sposób łatwiejszy. Oba sposoby są prawidłowe. Należy zwrócić uwagę na to, aby całe plecy przylegały do podłoża – szczególnie odcinek lędźwiowy.

 

 

 

 

 

Jeżeli któreś z ćwiczeń przysparza Ci trudności, nie martw się i ćwicz dalej tak jak potrafisz. Z czasem wzmocnisz ciało na tyle, że wykonywanie ćwiczenia będzie łatwe. W swojej książce Kelder porusza ten problem.

“Pewien Lama opowiadał mi, że kiedy pierwszy raz wykonywał ren prosty przecież rytuał, był taki stary, słaby i połamany, że absolutnie nie mógł unieść wyprostowanych nóg. Zaczął więc od tego, że podnosił je zgięte , doprowadzając do pionu jedynie część do kolana, a stopy zwieszając w dół. Stopniowo prostował nogi coraz bardziej, aż po trzech miesiącach unosił je wyprostowane całkiem bez trudu.”

„W jednym z miast miałem w grupie dość dużo starszych osób. Kiedy zaczynały ćwiczyć czwarty rytuał, ledwie podnosiły ciała z ziemi i nie potrafi przyjąć pozycji nawet zbliżonej do horyzontalnej. Mieli wrażenie, że czwarty rytuał nie przyniesie im żadnego pożytku, jeśli od samego początku nie będą wykonywać go bezbłędnie. Bardzo trudno było ich przekonać, że nie mają racji. W końcu udało mi się namówić ich do praktykowania rytuału tak, jak potrafią najlepiej, żeby mogli zobaczyć wyniki po miesiącu. Wyniki zaś okazały się więcej niż zadowalające.”

 

Pamiętaj

„Jedyna różnica między młodością i siłą życia a starością i słabym zdrowiem polega na prędkości kręcenia się wirów. Po przywróceniu jej właściwego poziomu stary człowiek jest jak nowo narodzony.”

(Peter Kelder)

 

 

Cały filmik możesz oglądnąć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=nc7IESrOGv4