Chcesz się wzmocnić psychicznie? Rób te 13 rzeczy … a nie odwrotnie …

Trafiłam na ciekawy artykuł – recenzję książki Amy Morin – „13 rzeczy, których nie robią ludzie silni psychicznie”. W książce tej autorka radzi jak wyrobić sobie w życiu takie podejście, a ja dodam do tego EFT 🙂

A oto te 13 rzeczy:
1.Nie trać czasu na rozczulanie się nad sobą.

Użalanie się nad sobą jest autodestruktywne. To strata czasu i kreowanie negatywnych emocji. Pokaż światu, że wszystko jest w porządku i docenienie tego, co się ma.

EFT
Coś Cię martwi, niepokoi, drażni … czujesz się źle? Zastosuj przepis na Pogodę Ducha i krok za krokiem wszystko zacznie być w porządku. Oczywiście doceniaj to, co się masz i na tym skupiaj swoje myśli, a będzie tego coraz więcej.

2. Nie osłabiaj swojej siły.

Ludzie stają się słabi, kiedy nie wyznaczają psychicznych i emocjonalnych granic.

EFT
Ktoś, coś ma nad Tobą kontrolę? Zastosuj przepis na Pogodę Ducha, a z czasem Twoje granice wzmocnią się i staniesz się właścicielem swojego życia.


3. Nie bój się zmian.

EFT

Boisz się zmian? Odpowiedz sobie na pytania: Jakiej zmiany się boisz? Dlaczego? Na ile? (wyskaluj)
Zrób rundkę: Pomimo tego, że boję się zmiany ……, to głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie.

4. Nie skupiaj się na rzeczach, których nie możesz kontrolować.

Skupienie się na rzeczach, na które nie masz wpływ spowoduje, że będziesz szczęśliwszy, mniej zestresowany, będziesz miał lepsze relacje, nowe możliwości i więcej sukcesów.
5. Nie starają się zadowolić wszystkich

Rozważanie o tym, co inni ludzie myślą o nas jest stratą czasu. Porzucenie tego przyzwyczajenia sprawi, że będziesz silniejszy i bardziej pewny siebie.

EFT

Boisz się co inni myślą o Tobie? Odpukaj to.

 

6. Nie bój się podejmować ryzyka.

Ludzie często boją się podejmować ryzyko, czy to finansowe, fizyczne, emocjonalne, społeczne. Wg. Morin sprowadza się to do wiedzy na temat ryzyka.

Zadaj sobie te pytania:

  • jakie są potencjalne koszty?
  • jakie będę miał z tego korzyści?
  • jak mogę osiągnąć mój cel?
  • jakie mam alternatywy?
  • jak dobrze poczuję się, gdy mi się uda?
  • co najgorszego może się zdarzyć?
  • jak bardzo źle będzie, jeśli sprawdzi się najgorszy scenariusz?
  • ile ta decyzja będzie mnie kosztować za 5 lat?

 

EFT

Jeżeli w trakcie analizy pojawią się jakiekolwiek negatywne emocje – odpukaj je.

7. Nie rozpamiętuj przeszłości

Przeszłość jest przeszłością. Nie da się jej zmienić, a rozpamiętywanie jej może być autodestruktywne, bo nic nie daje, a może prowadzić do depresji.

Jest jednak jeden pozytywny aspekt myślenia o przeszłości. To wyciąganie lekcji, kiedy emocje już opadną i zastanowienie się jak nie powtórzyć błędów.

 

EFT

Uwolnij się od negatywnych emocji, które powstały w przeszłości i ciągle maja władzę nad Tobą. Zastosuj Przepis na Pogodę Ducha, a jeśli jakieś Twoje przeszłe doświadczenia są traumatyczne skorzystaj dodatkowo z Techniki Filmu.

 

8. Nie powtarzaj błędów.

Przeanalizuj, co poszło nie tak i jak to zrobić inaczej następnym razem.

 

9. Nie zazdrość sukcesu innym.

Skupiasz się wtedy na innych, a nie na sobie i swoich celach. Istnieje też niebezpieczeństwo, że nawet jeśli ci się uda osiągnąć sukces, nie będziesz z siebie zadowolony, bo stale będziesz się porównywać do innych.

 

10. Nie poddawaj się po pierwszym niepowodzeniu.

Jeśli myślisz, że porażka jest nie do zaakceptowania, zaczynasz wierzyć, że nie jesteś wystarczająco dobry, a to osłabia twoją siłę psychiczną. Porażki są lekcjami, których czasem musisz się nauczyć.

 

EFT

Wzmacniaj siebie często. Skorzystaj z techniki “Chwalenie siebie”. To wzmocni Twoje poczucie wartości i pozwoli łatwiej przebrnąć przez porażki.

 

11. Nie bój się zostać sam/ sama.

Bycie sam na sam ze swoimi myślami może być silnym i dobrym przeżyciem, które pomoże Ci osiągnąć twoje cele – twierdzi Morin.

EFT

Boisz się samotności? Koniecznie opukaj ten lęk.

 

12. Nie nastawiaj się na to, że coś Ci się od życia należy.

„Życie nie ma być sprawiedliwe – pisze Morin. Jeśli niektórzy ludzie doświadczają więcej szczęścia lub sukcesu niż inni, no cóż, takie jest życie, ale to nie znaczy, że właśnie ty masz pecha w życiu.”

EFT

Uważasz, że masz w życiu pecha? Wypisz wszystkie sytuacje ze swojego życia, które oceniasz jako niesprawiedliwe dla Ciebie i opukaj każdą z nich. Pamiętaj. Im szczegółowiej i konkretniej – tym EFT lepiej zadziała.

 

13. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów.

Sukces nie pojawia się z dnia na dzień.

EFT

również jeżeli chodzi o EFT, choć … często możemy być przyjemne zaskoczeni szybkością i skutecznością jego działania.

 

I na zakończenie artykułu pojawiła się puenta warta tego by ją zacytować, szczególnie, że dotyczyć może różnych sfer życia, a także EFT:

Ważne jest, aby mieć przed sobą tą przysłowiową “marchewkę” i nieustannie pracować nad swoimi celami długoterminowymi. Porażki będą po drodze, ale jeśli mierzymy swoje postępy i widzimy wszystko z większej perspektywy, sukcesy staną się osiągalne.”

marchewka